15 sierpnia Włosi obchodzą narodowe święto o nazwie „Ferragosto” – celebrują schyłek lata. Romance TV uczci ten dzień kilkoma filmami, których motto brzmi "Amore mio!". Cykl ten  rozpocznie się w południe. Nasi widzowie obejrzą filmy, których akcja toczy się w bajecznej Italii. Między innymi będzie to komedia romantyczna "Rozstanie po włosku", której akcja toczy się na północy Włoch, w Południowym Tyrolu.

Rozstanie po włosku

Od chwili rozwodu minął już rok i właściwie Eva i Marc wcale nie mają ochoty na ponowne spotkanie, a najchętniej schodziliby sobie z drogi do końca życia. Ale zakochana w sobie niegdyś do utraty tchu para posiada wspólny domek letni w Południowym Tyrolu. Kiedy pojawiają się kupcy, byli małżonkowie chcą sprzedać dom, ale w tym celu oboje muszą tam pojechać. Okazuje się, że malownicza ongiś, a od lat niezamieszkała chatka, jest w opłakanym stanie. Eva i Marc mają pięć dni na ogarnięcie domku i obejścia. Okazuje się, że w ciągu tych kilku dni zbliżają się nie tylko do swoich włoskich sąsiadów, ale i do siebie wzajemnie.

Miodowy miesiąc dla czworga

Miriam i Tom są ze sobą od pół roku i postanawiają się pobrać. Ślub i wesele sponsorują szczodrzy rodzice Toma. Stawiają jednakże młodym warunek: chcą razem z nowożeńcami pojechać w podróż poślubną do Włoch.

Lato w Rzymie

Dla oddelegowanego do Rzymu dziennikarza Michaela wyjazd do Włoch jest spełnieniem jego długoletnich marzeń. Po przeprowadzce do Rzymu spodziewa się wiele dobrego. Jest przekonany, że pobyt w słonecznej Italii będzie dla jego rodziny jednym pasmem szczęścia i zadowolenia.  Gdy przybywa na miejsce okazuje się, że życie jak zwykle przynosi niespodzianki. Włoska biurokracja jest wręcz porażająca, a codzienne życie wymaga wielu wyrzeczeń. Żeby to wszystko jakoś ogarnąć, trzeba by mieć nerwy ze stali! W przeciwieństwie do swoich dzieci, które początkowo nie były zachwycone przeprowadzką, ale powoli zaprzyjaźniają się i oswajają z nową ojczyzną i panującymi tam zwyczajami, Michaelowi bardzo trudno się zaaklimatyzować i przyzwyczaić do nowych, odmiennych niż w Niemczech warunków życia. 

Maria Montessori - życie dla dzieci, cz. 1 & 2

Maria Montessori, jedna z najsłynniejszych dydaktyków świata przez całe życie walczyła o akceptację swojej koncepcji nauczania i o włączenie jej do włoskiego systemu szkolnego. Stworzyła rewolucyjną metodę edukacji najmłodszych - bez przymusu, sztywnych obowiązków, bez kar. Jej miłość do Giuseppe Montesano została wystawiona na próbę, gdy zaszła z nim w ciążę, nie będąc jego żoną. Ukochany opuszcza ją i Maria jest zmuszona oddać swojego nowonarodzonego syna pod opiekę rodziny zastępczej. W jednej z biednych dzielnic Rzymu, dzielnicy Św. Wawrzyńca, Maria Montessori zakłada przedszkole Casa dei Bambini - Dom Dzieci. W ten sposób udaje się jej pomóc wielu dzieciom i dać im szansę na lepsze życie. Kobieta, która poświęciła życie wychowaniu najmłodszych, nie widziała, jak rozwijało się i rosło jej własne dziecko.