Jeszcze nikomu nie udało się zbadać, czym dokładnie jest miłość. A tymczasem Romance TV pokaże filmy, w których miłość towarzyszyła odkryciom naukowym oraz niezwykłym osiągnięciom. W każdą sobotę o godzinie 21.00 zaprezentujemy naszym widzom filmy biograficzne. Pierwszy z nich to "Madame Nobel - miłość dla pokoju”.

Maria Montessori - życie dla dzieci
Maria Montessori - życie dla dzieci

Maria Montessori, jedna z najsłynniejszych dydaktyków świata przez całe życie walczyła o akceptację swojej koncepcji nauczania i o włączenie jej do włoskiego systemu szkolnego. Stworzyła rewolucyjną metodę edukacji najmłodszych - bez przymusu, sztywnych obowiązków, bez kar. Jej miłość do Giuseppe Montesano została wystawiona na próbę, gdy zaszła z nim w ciążę, nie będąc jego żoną. Ukochany opuszcza ją i Maria jest zmuszona oddać swojego nowonarodzonego syna pod opiekę rodziny zastępczej. W jednej z biednych dzielnic Rzymu, dzielnicy Św. Wawrzyńca, Maria Montessori zakłada przedszkole Casa dei Bambini - Dom Dzieci. W ten sposób udaje się jej pomóc wielu dzieciom i dać im szansę na lepsze życie. Kobieta, która poświęciła życie wychowaniu najmłodszych, nie widziała, jak rozwijało się i rosło jej własne dziecko.

Madame Nobel - Miłośc dla pokoju

Bertha von Suttner jest pierwszą kobietą, która w roku 1905 otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla. Około 30 lat wcześniej ta pochodząca ze szlacheckiej rodziny hrabina Kinsky rozpoczyna pracę osobistej sekretarki Alfreda Nobla. Od początku dwoje wolnomyślicieli czuje, że coś ich łączy. Ich drogi rozchodzą się, gdy niedługo później Bertha ucieka z baronem von Suttnerem. Dla Alfreda Nobla pozostanie miłością jego życia, a ich wielkiej przyjaźni jeszcze długo nikt i nic nie przekreśli.